Sulu boya tablonun 30 yıl sonra değeri ortaya çıktı

100 pound (yaklaşık 4 bin lira) karşılığında satın alınan eski bir suluboya tablo, sanatçı Joseph Mallord William Turner’a ait olduğu ortaya çıktıktan sonra müzayedede 30 bin pound karşılığında satılacak.

Galler’deki St Davids Katedrali’ndeki şapelini gösteren resim, 1990’ların başında Suffolk’taki bir malikanesindeki resimlerin temizlenmesi sırasında satın alındı.

Resim, sadece 100 pound karşılığında alındı ve 30 yıl boyunca yeni sahibinin duvarında fark edilmeden kaldı. Ancak tablonun arkasında gizli bir ‘W Turner’ yazısını keşfedildikten sonra, uzmanlar tablonun sanat eseri olduğunu doğrulamayı başardılar.

Sahibi, resmin arka tarafındaki yazıyı fark ettiğinde tablonun kökeniyle ilgilenmeye başladı. Daha sonra Turner’ın benzer bir çalışmasını South Wales Sketchbook’ta buldular ve St David Katedrali’ni ziyaret ettiler.

Tabloyu Cambridge’deki müzayedeci Cheffins’e götürdükten sonra Turner uzmanı Andrew Wilton çağırıldı. Wilton, Tate Britain’daki Turner Koleksiyonu’nun eski yöneticisi ve tablonun gerçekten Turner’a ait olduğunu doğruladı.

20 Mart’ta Cambridge’de açık artırmaya çıkarılacak resmin 20 bin ila 30 bin pound arasında bir fiyata satılması bekleniyor.

Sahibi şunları söyledi: “Tablo 30 yıldan fazla bir süredir yemek odamızda asılıydı; zaman zaman resmin Turner’a ait olabileceğini tartıştık ama pek araştırmadık. 2022 sonbaharında St Davids Katedrali’ni ziyaret ederek Galler’e yaptığımız gezinin ardından resme olan ilgimiz yeniden alevlendi. Yakın zamanda Cheffins’te bir Turner satışından haberdar olduğumuz için onlarla iletişime geçmeye karar verdik.”

Cheffins’ten Patricia Cross şunları söyledi: “Bu parça, Turner’ın bir sanatçı olarak erken dönem gelişimine bir bakış sağlayan önemli ve yeni bir keşif.”

1775 doğumlu Turner, ülkenin manzaraları ve mimarisine ilişkin tablolarıyla tanınan İngiliz romantik bir ressamdı. Turner, 1795’te 20 yaşındayken Galler’i gezdi.

Yetenekli sanatçı, henüz 15 yaşındayken çalışmalarını Kraliyet Akademisi’nde sergilemeye başladı ve arkasında 550’den fazla yağlıboya, 2 bin sulu boya ve 30 bin kağıt üzerine eser bıraktı ve bunların çoğunu ulusa hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x