İstanbul’da kuyumcu kuryesinden 13 yıl önce 20 kilo külçe altın çalan Venezuelalı soyguncu Kolombiya’da yakalandı

Toygun ATİLLA

HOLLYWOOD FİLMLERİNDEKİ GİBİ

Tam tamına 13 yıl önceydi…

Tarih 12 Nisan 2011’di.

Hollywood filmlerine konu olacak gerçek bir soygun İstanbul’da gerçekleşti.

Kuyumcu Arif Üstündağ’a ait 39 kilo külçe altının bulunduğu zırhlı araç, Kapalıçarşı’dan Beşiktaş’taki Darphaneye gitmek üzere yola çıktı.

Altın dolu araç, Galata köprüsü üzerinde “Lastik patlak” uyarısı yapan bir otomobildeki kişilerin ısrarı üzerine durdu. Lastik değiştirildikten sonra zorhlı araçtaki külçe altın dolu valizlerden birinin kayıp olduğu anlaşıldı.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKARDI

Soygunun sırrı, 60 kameradaki 160 saatlik görüntüde gizliydi.

Kapalıçarşı’dan yola çıkan altın yüklü zırhlı araç, kiralık bir araç ve taksi tarafından takibe alınmıştı. Araç, Eminönü’nde kırmızı ışıkta beklerken yanına taksi yanaştı. Taksideki kişi, arka tekerleğin patlak olduğunu söyledi.

Bu sırada motorsikletli bir kişi, zırhlı araca yaklaştı ve arka tekerleğe bıçak sapladı.

Zırhlı araçtaki iki kişi lastiği tamir ederken, takipteki iki kişi aracın kapısını açarak içinde 20 kilo külçe altın bulunan çantayı alarak kaçtı.

BREZİLYALI, İTALYAN VE VENEZUELALI SOYGUNCULAR

İstanbul polisi tarafından dakika dakika izlenen görüntülerin ardından soyguncular tespit edildi.

Uluslararası bir şebeke İstanbul’da film gibi bir soyguna imza atmıştı.

Soygunun ardında, Venezuelalı Juan Jose James Baracamonte, Jose Angel Badillo Gomez, Diyors Alexis Volcan Molina, soygunu planlayan Brezilyalı Al Saight ve adamı İtalyan Plojian vardı.

Külçe dolu altınlar bir otelde Brezilyalı Al Saight’e teslim edildi, ordan da Kapalıçarşı’da kuyumcu dükkânı olan Apraham Ohanyan’a…

Altınla kuyumcu Ohanyan’ın İkitelli’deki imalethanesine getirilerek eritildi.

Brezilyalu Saight ve İtalyan Plojian altınları alıp imahathaneden ayrıldıktan sonra Beyrut’a gitti. Venezuelalı suç ortakları ise Fransa’ya uçtu.

13 YIL SONRA İLK TUTUKLAMA

İşte tam 13 yıl sonra bu soygunun ilk halkası Kolombiya’da yakalandı.

Kriminal Soruşturma bölümündeki personel ile Kolombiya Göçmenlik Bürosu yetkilileri arasında yabancıların doğrulanması ve dikkatine yönelik aramada Valledupar’da yakalandı.

Interpol tarafından kırmızı bülten ile aranana Venezuela vatandaşı Juan José Jaimes Bracamonte, Türkiye’ye iade işlemleri için Başsavcılık Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Türk kuyumcudan milyon dolarlık soygun yapan ve Interpol tarafından kırmızı bülten ile aranana Venezuela vatandaşı Juan José Jaimes Bracamonte’nin yakalandı. Amacına ulaşamadan gözaltına alınan ve ardından Türkiye’ye iade işlemleri için Başsavcılık Uluslararası İlişkiler Müdürlüğü’ne teslim edildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x